8 marca, Dzień Kobiet początkowo (czyli w 1910 roku) miał być świętem ku pamięci oraz jako wyraz szacunku dla ofiar walk o równouprawnienie kobiet. Później święto to powoli zatracało swój poważny wydźwięk ustępując miejsca uhonorowaniu i podziękowaniu wszystkim kobietom za ich codzienny trud. Szczególny wydźwięk Dzień Kobiet miał w czasach PRL-u. Wtedy rozpowszechnił się zwyczaj wręczania goździków. W szkołach i zakładach pracy obchodzony był obowiązkowo. Obecnie to święto obchodzone jest niemal na całym świecie. Dzisiaj goździk odszedł do lamusa zastąpiły go inne kwiaty i drobne upominki. Z Dniem Kobiet wiążą się organizowane w tym dniu przez środowiska feministyczne tzw. "manify", czyli demonstracje na rzecz równouprawnienia mężczyzn i kobiet.
Dzień Kobiet wbrew ogólnemu przekonaniu został ustanowiony nie przez władze komunistyczne w Polsce, a wiele lat wcześniej, w czasach, gdy o prawa kobiet walczyły pierwsze feministki – sufrażystki. Obchodzimy je już od stu lat, zostało ono bowiem wprowadzone w 1910 roku. Pierwowzorem święta kobiet są starożytne Matronalia obchodzone w Rzymie w pierwszym tygodniu marca.
Dziś w Dzień Kobiet wręcz nie wypada zapomnieć choćby o życzeniach, a bardzo często jest to niestety jedna z dwóch okazji w roku, kiedy panie czują się docenione przez swoich mężczyzn. Panowie natomiast wpadają na najróżniejsze pomysły, z których najbardziej osobliwy to podarowanie żonie 20 zł z czułymi słowami: "Proszę, kup sobie kwiatka".
A tak bardziej na poważnie – sposobów na podarowanie swojej kobiecie ciekawego prezentu jest wiele. Wystarczy chcieć – najbliższa kwiaciarnia jest najlepszym miejscem, do którego możemy udać się tego dnia. Zwykły kwiatek zawsze świadczy o tym, że się pamięta o drugiej osobie. Zdarza się jednak, że panowie chętnie kupują swoim kobietom prezenty, a najczęstszym pomysłem są markowe perfumy i biżuteria – wszystko zależy od inwencji.