Zgodnie z duchem równouprawnienia, także mężczyźni zasługują na jeden dzień w roku, który może być ogłoszony ich oficjalnym świętem. Pomysł Dnia Mężczyzn powstał na Trynidadzie i Tobago w 1999 roku. Jako datę obchodów wyznaczono 19 listopada. Akcję wsparła Organizacja Narodów Zjednoczonych i wiele wchodzących w jej skład państw (np. Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy). W Polsce nie ma tradycji obchodzenia tego święta (występuje tylko Dzień Chłopaka), choć niektóre media próbują promować to święto, jednak jako stosowną datę podają one 10 marca. Przyszłość Dnia Mężczyzn w dość konserwatywnej i sceptycznie nastawionej do nowych tradycji Polsce wydaje się niepewna. Raczej nie powtórzy ono sukcesu, również stosunkowo młodych, Walentynek.
Dzień Mężczyzn jest świętem, które nie posiada w Polsce swojej stałej daty. Co prawda media starają się wprowadzić je do kalendarza tego typu świąt, proponując dzień 10 marca. W szkołach organizuje się natomiast Dzień Chłopaka przypadający na 30 września.
Ponieważ jednak równowaga między "męskimi" a "damskimi" świętami powinna być zachowana, dobrze by było, żeby Panie jednak raz do roku odwdzięczyły się swoim mężczyznom za wszystko, co dobre w ich relacjach.
Poszukując odpowiedniego podarunku, warto pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym niż krawat czy skarpetki. Panowie lubią gadżety, dlatego dla biznesmena z pewnością idealny będzie garnitur na biurko, a dla eleganta skórzana teczka. Jeśli natomiast wolimy mniej wyszukane i tańsze prezenty, możemy poszukać czegoś w sklepach z zabawnymi gadżetami.
Kolekcjoner ucieszy się zapewne z niespotykanego kompletu resoraków lub modelu samochodu do samodzielnego złożenia, czy też wyszukanego na aukcjach samolotu zdalnie sterowanego. Są to prezenty idealne zarówno dla tych bardziej i mniej dojrzałych panów lubiących różnego rodzaju zabawki.