6 grudnia, czyli Mikołajki to prawdziwy przedsmak nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Tego dnia, na cześć biskupa Mikołaja z Miry, który wg. legendy sam obdarowywał dzieci prezentami, wręczane są dzieciom (choć nie tylko) upominki. Tradycja ta sięga aż średniowiecza. Jeden ze zwyczajów (zapewne o anglosaskim rodowodzie) mówi, że należy w nocy z 5 na 6 grudnia wystawić dokładnie wyczyszczone buty, by rankiem znaleźć właśnie w nich upominek, małą zabawkę lub słodycze. Często dzieci są także obdarowywane przez ludzi przebranych za św. Mikołaja w przedszkolach i szkołach. Ostatnio ten zwyczaj przyjęły też centra handlowe. Obecność św. Mikołaja wskazuje, że już niewiele czasu pozostało do Bożego Narodzenia.
Mikołajki w polskiej tradycji wiążą się z wręczaniem drobnych upominków. Nie są to zbyt kosztowne prezenty, a raczej symboliczne drobiazgi świadczące o ciepłych uczuciach, jakimi darzymy obdarowywaną osobę. Wybór prezentu zależy od wieku i upodobań osoby, której chcemy go wręczyć.
Dzieci na pewno ucieszą się z zabawek. Większy problem może sprawić nam kupno upominku dla nastolatka. W tym przypadku powinniśmy kierować się przede wszystkim jego indywidualnymi upodobaniami, które w tym wieku bardzo wyraźnie się odznaczają.
Dobrym i uniwersalnym pomysłem może być na przykład pen drive, który z pewnością przyda się każdej młodej osobie. Szukając pomysłu dla mężczyzn w pierwszej kolejności powinniśmy odrzucić skarpetki i krawaty. Znacznie lepszym pomysłem będzie ciepły szalik lub rękawiczki, idealne na mroźną zimę.
Każda kobieta ucieszy się natomiast z szala lub kosmetyku jej ulubionej marki. Dużą popularnością cieszą się także aromatyczne produkty do kąpieli. Miłym dodatkiem do każdego prezentu będą na pewno słodycze. Nie tylko dzieci szczerze się z nich ucieszą.
Pamiętajmy jednak o tym, że tradycyjnie prezenty mikołajkowe umieszcza się w butach, dlatego ich gabaryty nie powinny być zbyt duże.